FIAT Palio Weekend
Artık hergün sizin için hafta sonu gibi geçecek. Eğlenceli ve hayat dolu kişiliğiyle Yeni Fiat Palio Weekend, her yolculuğunuzda size tatil havasını yaşatacak. Bunu başarıyor çünkü konforu, kaliteyi ve ergonomiyi, hem iş hem de tatil hayatınız için birlikte sunuyor. Kullanım kolaylığı ve performansı ile her şeyi yapmaya zaman ayırabiliyor.
Yeni Fiat Palio Weekend, tüm özellikleriyle kullanıcılarına olağanüstü bir yaşam kalitesi sunuyor. Görünümüyle İtalyan tarzını yollara yansıtıyor. Yeni motor seçenekleriyle ekonomiyi ve performansı bir arada sunuyor. Geniş iç hacmi, konfor donanımı, kullanım kolaylığı ve ergonomik yapısıyla eğlenceli sürüşler sizi bekliyor. Güvenlik anlayışındaki yeni düşünceler ve eklenen donanımlarıyla sizi son teknolojiyle koruyor. Yeni özellikleriyle hayatınızı kolaylaştırıyor, beyin gücüyle çalışıyor. Büyük boyutlu camlar, rahatlatıcı ve ferah bir iç mekân sağlıyor. Geniş arka bagajı, ihtiyacınız olan her şey için fazlasıyla yer sunuyor…


Şimdi alın elinize haritanızı, rast gele bir yer seçin. Gideceğiniz yer hiç önemli değil. Çünkü direksiyonun başına geçer geçmez zaten tatilde olduğunuzu hissedeceksiniz.

İstediğinizi onda bulacaksınız
Üst düzeyde konfor yaşatacak HL modelinde : Yükseklik ve bel ayarlı sürücü koltuğu, yüksekliği ayarlanabilir hidrolik direksiyon, elektrikli ön camlar, içerden açılabilen bagaj ve benzin depo kapağı, ön far yükseklik ayarı, elektrik ayarlı ve çift açılı yan aynalar, üçüncü stop lambası, 2. Nesil Fiat CODE ve uzaktan kumandalı merkezi kilit, iç hava sirkülasyonu, arka tavan lambası, gösterge tablosu aydınlatma ayarı, dijital saat, 6 hoparlörlü radyo-teyp eksiksiz bir yaşam alanı yaratıyor. İsteğe bağlı olarak sunulan güçlü klimasıyla da yaz yolculuklarınız çok daha keyifli geçiyor.

Güvenli yaşam alanı sunan HL modelinde : Sürücü ve yolcu hava yastıkları, EAS (enerji emici) direksiyon simidi, Anti-submarine koltuklar, FPS (yangın önleme) sistemi, atalet sensörü, katlanabilir direksiyon mili, çarpma anında kaputun içeri girmesini engelleyen kancalar, deforme olabilen tamponlar ve absorbe etme yeteneğine sahip polipropilen parçalar standart olarak yer almakta. İsteğe bağlı olarak sunulan ABS+EBD, sürüş güvenliğinizi maksimumda tutuyor.

Görünüşüyle göze hemen çarpan HL modelinde : Gövde rengi tamponlar, siyah renk koruyucu çıtalar, ön sis farları, gövde rengi dış kapı kolları ve yine gövde rengi yan aynalar bazı önemli detayları oluşturuyor.

Beyin gücüyle çalışıyor

Fiat'ın yeni nesil araçlarında, birbirinden bağımsız çalışan elektronik kontrol üniteleri bir araya getirilerek, tüm fonksiyonların bilgisayar kontrollü tek bir ünite tarafından denetimi sağlandı. Böylece fonksiyonlar daha "zeki", daha zengin ve birbirleriyle ilişkili hale getirildi.

• motor kontrol ünitesi
• radyo
• merkezi kilit
• flaşör
• arka cam rezistans zamanlayıcısı
• aydınlatma
• sinyal kontrolleri
• cam sileceği kontrolleri
• immobilizer
• far kontrolleri
• follow me home
• silecek ve geri vites ilişkisi
• motor devrine bağlı arka cam rezistans zamanlayıcısı


V.E.N.I.C.E. (araç şebekesi entegre eleman elektroniği) Yapısı
Ve.N.I.C.E. kodu, Fiat'ta yeni Punto ile başlayan, Alfa 147 ve Doblò ile devam eden body computer'li iletişim sisteminin adıdır.

Ve : vehicle
N : network
I : integration
C : component
E : electronics

Klasik elektrik sistemlerinde fonksiyonlar, bir noktadan diğer noktaya yapılan bağlantılar sayesinde işlev kazanır. Yeni araçlardaki donanımların çokluğu, elektrik tertibatlarının artmasına neden olur. Bu da bir sürü kablo ve karmaşık bağlantılar anlamına gelmektedir.

Yeni Palio Weekend'in elektrik sistemi çok farklı. Kabloların azlığı; tekli kablolar, bükümlü kablo çiftleri ve optik elyaf kullanımı sayesindedir. Alt sistemler arasındaki bilgi transferi de böylelikle daha etkin ve hızlıdır.

Bu, denenmiş ve test edilmiş çoklu kanal veya (MUX) sisteminin bir uygulamasıdır. V.E.N.I.C.E. PLUS sisteminde kontrol ünitelerinin her biri, yönettiği fonksiyonun merkezine yerleştirildi. Böylece güç dağıtımı, kumanda elemanlarına bağlı bulunan sigorta ve röle üniteleri sayesinde gerçekleşiyor. Kabloların ön, ön göğüs veya arka kablo gruplarına entegre olması da, elektrik tesisatının yapısını basitleştiriyor. Bu sayede sinyaller hiçbir engele takılmadan, doğrudan sisteme ulaşıyor.

Follow Me Home
Bu sistemle ön farlar, araçtan indikten sonra sürücü evine gidene kadar yolunu aydınlatıyor. Motor stop edildikten 2 dk. içinde sinyal kolunun sürücüye doğru çekilerek farların yanmaları sağlanıyor. Her bir çekiş, far yanış süresini 30 sn. uzatıyor. Sistem, maksimum 5 dakikaya kadar farları açık tutabiliyor.

Farlar
Görüntü olarak köşeli ve modern bir dizayna sahipler. Bu estetiği, lenslerdeki şeffaflık sağlıyor. Aynı şekilde arka stopların şeffaflığı, hoş bir görüntü yaratıyor. Far ayarları ve ampul değişimleri, yeni tasarımları sayesinde pratik olarak yapılabiliyor.

Sisli havalarda güvenli bir sürüşe destek verecek yeni "sis farları" tampon üzerine yerleştirilmesi ön tasarımı güzelleştiriyor.


Microswitch Özelliği
Palio Weekend'in paneldeki tuşlar dokunmatik olarak tasarlandı. Bu özellikle, motorun stop edilmesi ile tüm butonlar eski konumuna geri dönüyor. Sis lambaları devredeyken motor stop edilir ve tekrar çalıştırılırsa, sis lambaları kapalı konumuna geçiyor.

Zaman Ayarlı Rezistans
Arka camdaki buğu çözen rezistans devreye sokulduktan sonra, sürücü tarafından devre dışı bırakılması unutulursa, Body Computer devreye giriyor ve rezistansı kapatıyor. Geliştirilmiş rezistans, -18 derecede 15 dakika süre içinde arka cam buzu tamamen çözebiliyor.

Otomatik Arka Silecek
Palio Weekend HL versiyonunda, yağmurlu havalarda ön silecekleriniz çalışır durumdayken, geri vitese taktığınızda, arka cam sileceğiniz otomatik olarak devreye giriyor. Böylece arka görüş, hiçbir düğmeye basılmadan elverişli hale geliyor.

Anahtar
Palio Weekend'inizde artık 2 adet anahtarınız var. Mavi anahtarınızla otomobiliniz emrinizde. Kırmızı master anahtarınız ise "sanal" olarak Fiat arşivinde kayıtlı. Böylece anahtarın kaybolması durumunda, anahtar kodunuzun Fiat'tan öğrenilip yeni anahtarın yaptırılması mümkün oluyor. Bu da çok maliyetli olan otomobil üzerindeki sistemlerin (tüm kilit sistemi, beyin v.b.) değiştirilmesini ortadan kaldırıyor. Fiat'ın arşivinden alınacak kodun anahtara tanıtılması, servislerimiz tarafından yapılıyor.

Sigorta Kutusu
Yüksek akım taşıyan motor kısmıyla ilgili sigorta ve röleler (klima, fan, korna, farlar, sis lambaları v.b.) motor boşluğundaki sigorta kutusuna taşındı. Zayıf akımlı sigorta ve röleler, Body Computer'la birleştirilerek, araç içine yerleştirildi. Bu yöntem, araç ve kullanıcı açısından fazladan güvenlik anlamına geliyor.

Yükseklik Ayarlı Hidrolik Direksiyon
Şehir içi ve park sırasında büyük kolaylık sağlayan hidrolik direksiyon sisteminin yükseklik ayarı sayesinde, uygun sürüş pozisyonunuzu kolayca ayarlayabiliyorsunuz.

Sürücü Koltuğu
HL modelinde, yükseklik ve bel ayarlı sürücü koltuğu, konfor yaşatan özelliklerden sadece bir tanesidir. Koltuklarda, üst sınıf otomobillerin sunduğu, doğrusal hareket yapan bilyeli "kızak sistemi" kullanıldı.

Göstergeler
Km göstergesinde okuma kolaylığı sağlamak üzere ibre tasarımına önem verildi. Göstergede, okumayı kolaylaştırıcı ve estetik sağlayıcı bir tasarım kullanıldı.

Ayrıca Palio Weekend'de "km teli" yerine "elektronik km sensörü" kullanılıyor. Bu sayede rahatsız edici titreşimler ve ses engellenirken göstergenin hatasız çalışması sağlanıyor. Yakıt göstergelerinin klasik yanlış gösterme problemi de, sinyali ayarlayan grubun, göstergenin arkasına tanışınmasıyla ortadan kaldırıldı.

Silecekler
Güvenli bir yolculuk için ön sileceklerde siliş kalitesini artırmak ve estetik açıdan güzel görünmesini sağlamak için 8 baskı ayaklı form kullanıldı. Bu şekilde silecekler cama daha çok noktadan temas ederek camın formunu alıyor ve yüzeye daha fazla baskı yapıyor. Böylece siliş kalitesi artıyor. Sileceklerdeki başka bir özellik de "spoiler"dir. Silecek spoilerleri yüksek hızlarda titremeyi engelliyor ve sürücüyü rahatsız etmiyor.

Yakıt Depo Kapağı
Depo kapağı, gövde formuna uygun olarak yeniden dizayn edildi. Ayrıca HL modellerinde içerden açılabiliyor. Benzin deposu için bir diğer özellik de kullanım kolaylığı. Benzin alırken depo açıldığında, depo kapağı bir kelepçe ile depo ağzına bağlı olduğundan kapağın kaybolması, koyacak yer bulamama durumu söz konusu olmuyor. Eğer içerden açılma fonksiyonu bir arıza gösterirse (baz versiyonlar hariç) bagaj içinde bir açma ipi bulunuyor.

Yansıma Önleyici Özel Camlı Gösterge Paneli
Ön panelde bulunan tüm donanımlar, dikkatiniz dağılmadan kolaylıkla kontrol edebileceğiniz şekilde yerleştirildi. Yansıma önleyici özel cama sahip gösterge panelinin aydınlatması, HL modelinde ayarlanabilir.

Müzik Sistemi
Bosch firması Palio Weekend'e özel bir Blaupunkt modeli geliştirdi. MUTE düğmesi sayesinde, önemli ve acil durumlarda tek dokunuşla radyonun sesini kapatabiliyor ve sonra tek dokunuşla açabiliyorsunuz. RDS özelliğiylede, radyo istasyonlarından gönderilen mesajlar, radyo ekranından okunabiliyor. 6 adet hoparlörüyle üstün ses kalitesi sunuyor.

Ayrıca radyo-teyp ile beraber alacağınız kod kartı, hırsızlığa karşı caydırıcı bir özellik taşıyor.

Güçlü Isıtma / Havalandırma Sistemi ve Klima
Saatte 450 metreküp havayı kabin içine 12 değişik noktadan iletebilen ısıtma/havalandırma ve klima sistemi, etkin bir havalandırma sağlıyor. Standart olarak sunulan iç hava sirkülasyon kontrolü, tozlu ve havası kirli yerlerden geçerken, kabin içindeki havayı dışarıdaki havadan izole ediyor. İsteğe bağlı olarak sunulan klima son derece etkin bir soğutma ve yüksek hava kalitesi sunuyor.

Polen Filtresi
Bütün modellerde, dışardan gelebilecek toz, kirli hava, duman gibi istenmeyen etkenlerin girişini engellemek için polen filtresi kullanılıyor.

Dış Hava Sıcaklık Sensörü
Araç kullanırken sürüş konforunu ve güvenliğini artıran etkenlerden biri de şüphesiz dış hava sıcaklığının bilinmesidir. Gerekli durumlarda yoldaki buzlanmanın farkında olmak, bizi istenmeyen kaymalardan ve kazalardan koruyabilir. Bu nedenle sol yan aynanın üzerine dış hava sıcaklık sensörü ilave edildi. Bu sensörün gönderdiği sıcaklık bilgisi ise, gösterge tablosundan sürekli olarak izlenebilir.

Düşük Gürültü Seviyesi
Mümkün olan her yerde ses izolasyonlu malzeme kullanımıyla mükemmel bir sessizlik değeri elde edildi. Motor bölümü, bagaj ve çamurlukların iç yüzeylerinin güçlü izolasyonu sayesinde, yol gürültüsünden uzak, keyifle seyahat ediyorsunuz. Sahip olduğu rijit karoseriyle, ülkemiz yol şartlarında oluşan trim sesleri iç kabine yansımıyor. Yüksek üretim teknolojisiyle bağlantı noktalarındaki açıklıklar minimuma indiriliyor. Kaynak işlemleri robotlardan oluşan üretim hatlarında gerçekleştirildiği için, yüksek torsiyonel rijidite sağlanıyor. 78000 DaNm/rad burulma direnci ve 800 kg/mm eğilme direnci, aynı sınıftaki otomobillerin ortalamasının çok üzerinde. Bu sayede otomobilden ilerleyen yıllarda gelebilecek seslerin önüne geçiliyor.

Mükemmel Süspansiyon Sistemi
Bir mühendislik harikası olan ön süspansiyon sisteminde, amortisör ile helezon, farklı açılarla gövdeye bağlanarak
mükemmel sürüş konforu ve yol tutuş değerlerine ulaşıldı. Bu sistem, aynı zamanda sürüş sırasında oluşan titreşimleri de minimuma indiriyor. Arka süspansiyon sisteminde, hafifletilmiş helezon köprü sistemi, gövde sağlamlığının da etkisiyle, bozuk satıhlarda mükemmel yol hakimiyeti ve güvenlik sağlıyor. Aynı zamanda yol sarsıntısını ve sesini otomobile mümkün olan en az şekilde yansıtıyor.

Geniş Bagaj
460 litre hacmiyle rakipsiz bir genişliğe sahip Palio Weekend'in bagajı, katlanabilir arka koltukların sayesinde 1540 litreye
çıkabiliyor.

Radyo Frekanslı Uzaktan Kumanda
Uzaktan kumanda sisteminde radyo frekansları kullanılıyor. Bu sayede, kumandanın çalışması için anahtarın direkt olarak aracı görmesi gerekmiyor.

Ön Panjur
Ön panjurun gövde renginde olması şık bir görünüş sunuyor ve hoş bir dizayn bütünlüğü yaratıyor.

Dış Dikiz Aynaları
Görüş açısını artırıcı bir özellik olan çift açılı yan aynalar aynı zamanda elektrik ayarlı. Aerodinamik açıdan iyileştirilmesi de rüzgar sesini azaltıyor.

Yan Sinyal Lambaları
Yan sinyal lambalarında farklı renk kullanımıyla Palio Weekend, estetik bir görünüm kazanıyor. Ayrıca bu form, aerodinamizm açısından da pozitif bir katkı sağlıyor.

Kapı Süs Çıtaları
Çıtaların darbe önleyici etkileri, desen ve form iyileştirilmeleri yapılarak artırıldı. Bu sayede otomobil, yandan gelen hafif şiddetteki darbeleri de daha iyi absorbe edebiliyor.

Darbe Emici Siyah Şeritler
Ön ve arka tamponlarda darbe emici siyah şeritler kullanıldı. Bu şeritler, aracın önden ve arkadan alacağı hafif şiddetteki darbelere karşı tampon boyasının hasar görmesini engelliyor.

Akustik
Kabin içi sessizliğin sağlanması için kapı içlerindeki ıslık fitilleri geliştirildi.

Ses Yalıtımı
Palio Weekend'de ön göğüs izolatörü tabana kadar inerek herhangi bir boşluk bırakmıyor. Malzeme özellikleri değiştirilmiş olan ön taban izolatörü, ön göğüs izolatörünün kenarlarının üstüne gelerek olası boşluk ihtimalini tamamen ortadan kaldırıyor. Ayrıca, ön taban izolatörüne verilen form sayesinde, tabandaki yan yüzeylerin de örtülmesi sağlanıyor.

Gövde titreşimlerinin ve bu nedenle oluşan seslerin azaltılması için boyanmamış gövde üzerine izolatörler yerleştirildi. Şişerek genişleme özelliğine sahip olan bu izolatörlerin hem kalınlıkları, hem de örttükleri yüzey alanları maksimum sessizlik sağlıyor.

Kabin Titreşimlerinin Azaltılması
Motor, gövdeye üç noktadan bağlandı. Ayrıca titreşimleri en aza indirmek için bağlantı noktalarında elastik takozlar kullanıldı. Bu takozlar, titreşim miktarını azaltırken sportif kullanıma ve kalkışlardaki tutarlılığa da pozitif katkı sağlıyor.